Ana sayfa Merak Edilenler 2019 Hangi Klimayı Almalıyım?

2019 Hangi Klimayı Almalıyım?

Dört mevsim arasında kıyasıya bir rekabet olduğu zamanlarda her zaman klima olması gereken ihtiyaçlar arasındadır. Bu sebeple de klimalar hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde kullanılacak, yani hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanılabilecek olan cihazlardır. Ancak bir klima alırken hangi markayı seçmeniz gerektiği konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. 2019 yılında yeni nesil klimalar ile hangi klima markasının daha iyi olduğu, hangi klimanın daha az elektrik yaktığı, hangi klimanın en dayanıklı olduğu, en iyi soğutan ya da ısıtan klimanın hangisi olduğu gibi sorular aklınıza takılabilir. Bu yüzden 2019 yılında klima seçerken bazı dikkat etmeniz noktalar bulunuyor.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Klima Fiyatı

Klima alırken ilk dikkat etmeniz gereken durum klima için ayırdığınız bütçedir. Bütçe ayırırken satın almak istediğiniz klimanın hem performans hem de uzun yıllar arıza çıkartmadan çalışmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bu özellikleri ararken fiyat da önemlidir. Bazı klimalar size pahalı gelse de bu klimalar performans ve az elektrik yakımı ile cebinizin dostu olabilir. Bazen de çok yüksek tutarlar ödediğiniz ünlü klima markasından yeterli performansı göremeyebilirsiniz. Diğer yandan da ucuz bir klima alarak kötü performans, sürekli arıza ve yüksek elektrik faturaları ile uğraşabilirsiniz. Bu yüzden fiyat ve kalite açısından en uygun klimayı satın almalısınız.

  • Mevsim

Satın almak istediğiniz klimayı neden satın alacağınız da önemlidir. Klimayı yaz ayında mı kış ayında mı kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bunun sebebi de bazı klimaların ısıtma, bazılarının da soğutma özelliğinin daha iyi olmasıdır. Her iki özellik performansı iyi olan klimalar da bulunur.

  • Inventer ya da Invertech Enerji

Klimanızın enerji kategorisini doğru şekilde seçmelisiniz. A sınıfı enerji olan tüm modeller A+++ sınıfı klima modeli olmalıdır. Bu sayede hem yüksek performans alabilir hem de az enerji sayesinde az fatura ödeyebilirsiniz.

  • Kullanım Yeri, Alanı, Amacı ve Tercih

Almak istediğiniz klimayı hangi şehirde, nerede, hangi katta ve hangi sıklıkla kullanacağınız önemlidir. Kullanacağınız alanın yüksekliği, ara kat ya da çatı katı olma durum ve izolasyonu önemli kıstaslardır. Bu yüzden de klimalar kullanım yerleri dikkate alınarak kaset tipi, kanallı tip, tavan tipi, duvar tipi, salon tipi ve yer tipi olarak sınıflara ayrılır. Mesela Adan gibi sıcak bir şehirde kullanacağınız klima ile Erzurum gibi soğuk bir şehir de kullanacağınız klima aynı olamaz. Tavan tipi klima kullanmanız gereken bir yerde duvar tipi klima kullanırsanız hem verim alamazsınız hem de enerji tasarrufu sağlayamazsınız.

  • Montaj

2019 yılında klima satın alırken en önemli durumlardan biri de montajdır. Klimayı satın aldığınızda montajı iyi yapılmazsa paranız heba olabilir. Bunun için de ithalat garantisi olan ya da ülkemizde gelişmiş bir teknik servis ağına sahip firmaları tercih etmeniz gerekiyor. Daha sonraki zamanlarda ortaya çıkacak bir arıza durumunda ya da klima bakımı geldiğinde teknik servis desteği alabilmeniz önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here