Ana sayfa Klima Bakımı Evde Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Genel olarak yaz aylarında klima kullanıyorsanız, yıl boyunca klimanızda biriken kir ve tozlar klimanızın çalışmasının ağırlaşmasına ve bazı durumlarda da bozulmasına yol açar. Klimaların bakımları genel olarak servis çağırarak yaptırılır. Ancak bu konuda biraz becerikliyim, elimden iş gelir diyorsanız servise hiçbir ücret vermeden klimanızı kendiniz de temizlemeyi deneyebilirsiniz. Üstelik klima temizleme işi oldukça basit bir iştir. İlk etapta evde temizleme işlemi için bir adet klima temizleme spreyi satın almanız gerekiyor. Klima temizliğinin servis ücreti düşünüldüğünde spreyleri oldukça uygun fiyata alabileceğinizi bilmelisiniz. Bu spreyi büyük marketlerde ya da internette bulabilirsiniz.

Spreyi satın aldıktan sonraki ilk işiniz duvarda bulunan klimanızdan çıkacak kir ve tozdan etkilenmemek için duvarınızı maskeleme işlemi yapmaktır. Bunun yanında klima motorunu korumanızda da fayda var. Tüm önlemler alındıktan sonra klimanızın kapağını kaldırdığınız an karşınıza ilk olarak radyatör petekleri gelecek. Burayı elektrikli süpürge ile çekerek temizleyebilirsiniz. Daha sonra tozun spreyle karışarak çamur olmaması için bu işlemi yapmalısınız. Elektrikli süpürge işini hallettikten sonra hazır olan spreyinizi klima peteklerine sıkabilirsiniz. Ancak spreyi yoğun olarak sıkmayı unutmayın. Spreyi yeterli miktarda sıktıktan sonra eski bir diş fırçası kullanarak peteklerin hepsini fırçalamalısınız.

Sıktığınız sprey ve yaptığınız fırça darbelerinden sonra klimanız köpük altında kalır. Bir spreyli şişe kullanarak klima peteklerinizi durulayabilirsiniz. Fazla su sıktığınız için endişe duymanız gerekmez. Çünkü klimanın içinde yer alan drenaj kanalları tüm fazla suyu dışarı atacaktır.

Klimalarda Kötü Koku Nasıl Önlenir?

Klimaların kullanma süresi uzadıkça koku yayalar. Bunun sebebi de bir anlamda doğru çalışmalarıdır. Yüksek debilerde hava çekip üfleme yoluyla sıcak ve soğuk hava sirkülasyonu ortaya koyan klimaları kapaklarının altında filtre bulundurur. Söz konusu filtreler bulunduğunuz mekana partikülsüz hava üflemek adına hizmet verir. bu yüzden de uzun süre kullanılan klima filtrelerinde biriken partiküller kötü kokulara sebep olabilir.

Klimada ortaya çıkan tüm kötü kokuları önlemek ya da en az orana indirmek için klima kullanılan odalarda sigara içmekten kaçınmalısınız, duman çıkaracak her eylemde klima zarar görür. Bu yüzden klimanın olduğu oda düzenli şekilde havalandırılmalıdır. Alınan tüm önlemlere rağmen koku yapma ve filtre kirlenmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Klimanın ömrünü uzatmak, sağlıklı hava solumak ve koku unsurlarının oluşmaması için klima kullanımı sırasında 2 haftada bir temizlenmesi gereklidir.

Evde Doğru Klima Temizliği

Tüm klimalar hassas bir elektronik donanıma sahip aletlerdir. Düzenli olarak temizlik işlemi yapılırsa kullanım kılavuzunda yer alan direktiflere göre de kapakları açılarak ön filtreleme işlemi yapılmalıdır. Klimanızı kullandığınız zamanlarda 2 haftada bir kez olmak üzere filtreyi temizlemeli ve klima kullanım talimatına uygun hareket etmelisiniz. Klimanız doğru temizlendiğinde uzun süre kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here