Ana sayfa Merak Edilenler İnverter Klima Nedir?

İnverter Klima Nedir?

İnverter klima, enerji tasarrufu sayesinde diğer klimalardan farkını ortaya koyan ve yüksek performans sunabilen bir klima sistemidir. Bu klimalar hiç durmadan çalışsa da diğer klimalardan daha fazla tasarruf ederler. İnverter klimalar, enerji tasarrufunu öne çıkararak yüksek performansta iklimlendirme yapar. Klima sistemleri gelişince iklimlendirme tercihleri de değişmeye başladı.  Ortamdaki istenen sıcaklığı istenen dereceye ulaştıran, bu sıcaklığı sürekli aynı derecede tutan ve bunu yaparken de enerji tasarrufunu elden bırakmayan klimalar daha çok tercih ediliyor. Bu yüzden de her klima her ortamda istenen verimliliği ve tasarrufu sağlamıyor. Klima teknolojileri bu talepleri karşılayacak şekilde gelişiyor. Sürekli kullanılan cihazlar olan klimalarda en çok aranan özelliklerden biri de enerji tasarrufudur.

Klimanın Ortama Etkisi

Normal ortam sıcaklığı ve nem oranı, temiz hava ortamında insanların daha rahat ve verimli çalışmasını sağlar. Konfor bölgesi olarak tanımlanan bu ortamda nem oranı yüzde 30 ile 60 arasında, sıcaklık da 20 derece ile 27 derece arasında değişir. Klimalar; soğutma, ısıtma, nem kontrolü ve hava değişimi gibi temel görevleri yerine getirir. Kapalı mekanlarda havanın istenen sıcaklığa ve nem oranına getirilerek hava sirkülasyonu yapılmasını, temiz ve ferah hava sunulmasını klimalar sağlar. Bu yüzden de klimalar, günümüzde özellikle iş hayatında lüks değil bir ihtiyaç haline gelmeye başlamıştır.

İnverter Klimaların Ortaya Çıkışı

Klimalar, oda sıcaklığını belirlenen değerde tutar ve sıcaklık değişimi olduğunda hemen devreye girer. Bu işlemler sırasında ise klimaların devreden çıkarak devreye girmesi enerji kayıplarını ortaya çıkarır. Klimaların yüksek enerjiyi ortam sıcaklığını sağlamak adına tekrar devreye girdikleri anlarda harcadığı ortaya konmuştur. Yani klimalar her devreye girdiğinde çalışma sürelerine göre daha yüksek akım çeker. Bu akıma da kalkınma akımı ya da demeraj akımı adı verilir. Gerektiği zaman yüksek performansa geçerek Bu akıma da kalkınma akımı ya da demeraj akımı adı verilir. Gerektiği zaman yüksek performansa geçerek yavaşlatılmış olarak hiç durmadan çalışan klimaların enerji tasarrufu sağladığı ortaya çıktı. BU yüzden de yeni teknolojiye sahip inverter klimalar ortaya çıktı. Günümüzde çok sayıda klima üreticisi bu modeli üretiyor.

İnverter Klimalar Nasıl Çalışır?

İnverter klimalar elektrik akımının şeklini değiştirir ve rölantide doğru akım motoruyla çalışır. Yani doğru akım motorlu, değişken devre sahip klimalardır. Bu sayede de ısıtma ve soğutma işlemine gerek kalmayan zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı ortaya çıkar. Bu klimaların ana parçası kompresörleridir. Bu kompresörler hızlarını azaltarak arttırabilir. Sıcaklığı da ayarlayan bu parçalar, sürekli çalışma yoluyla ortamda bulunan havanın sıcaklığını sabit tutar. Kompresör rölantide çalışırken şebekeden gelen dalgalı elektrik akımını değil, doğru akım motorlarını kullanarak çalışır. Bu sayede de güç istikrarı ve enerji tasarrufu sağlanır.

Süper inverter teknolojisi kullanan klimalar da çok daha verimli ve ses çıkarmadan çalışır. Ortamdaki insanların vücut ısılarını ve hareketlerini algılayan sensörler sayesinde ortama verilen havayı en verimli biçimde yönetirler. Ortamda insan yoksa çalışma sistemi bu duruma göre yeniden düzenlenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here