Ana sayfa Klima Bakımı Kışlık Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışlık Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında ısınmak oldukça sorun olur. Bu yüzden kış aylarında soba, doğalgaz gibi yöntemlerle ısınma sağlanır. Ancak evin bazı bölümlerinde ya da ofislerde ısınmak amaçlı klima da kullanılır. Ancak kış aylarında klima bakımı doğru yapılmazsa hastalıklara ve performans kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden kışlık klima bakımını düzenli yapmalısınız.

Kış Aylarında Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kış aylarında klima altında çok durduğunuzda sizi çarpabilir. Bu yüzden kış aylarında birçok kişi klima tarafından çarpıldığını söyler. Ancak bu durumda klima kullanırken dikkat etmeniz bazı durumlar vardır:

  • Klima ideal oda sıcaklığında çalışmalıdır. Kış aylarında ısıtma modunda klima oda sıcaklığını 22 ya da 23 derecede tutmalıdır. Klima yüksek sıcaklık ya da düşük sıcaklık ayarıyla çalışırsa daha fazla enerji tüketir.
  • Klimanın üflediği hava direkt olarak vücuda gelmemesi gerekir. Bu durum hastalanmanıza yol açar. Bu yüzden klimanın kanatlarını gerekli ayara getirmeli ve klimanın sunduğu havadan dolaylı olarak ısınmalısınız.
  • Her alanda olduğu üzere klimada da toz ve kir bulunur. bu tozlar klima filtresinde birikme yapar. Bu durum da sağlığı olumsuz etkiler ve zamanla kötü kokuların evinize yayılmasına neden olur. Klimanın verimini düşürür ve daha fazla enerji harcamasına yol açar. Bu yüzden kışlık klima bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir.
  • Elektrik kesintisi, fırtına gibi durumlarda klima sigortasını kapatmanız gerekiyor.
  • Her elektrikli alet gibi klima da çalışma sırasında ıslak elle dokunulmaması gereken bir alettir. Bu durumda elektrik çarpması yaşayabilirsiniz.
  • Klimanın hava giriş ve çıkış noktalarını bir ürünler kapatmamalı, maksimum ısınmaya engel olmamalısınız. Bu yüzden klimanızın üzerinden hiçbir eşyaya yer vermemelisiniz.
  • Evinizde küçük çocuk olması durumunda klimaya ulaşmasını engelleyecek koltuk, sandalye, sehpa gibi ürünler klimanın yakınında olmamalıdır. Bunun yanında ürün kabloları da iyi gizlenmelidir.
  • Klima kullanırken özellikle kış aylarında pencere ve kapı gibi noktaları açmak, ulaşmak istediğiniz sıcaklık değerinden uzaklaşmasına yol açar.  Bu yüzden klima kullanılan yaşam alanında pencere, kapılar sık sık açılmamalı ya da uzun süre açık bırakılmamalıdır.

Kışlık Klima Bakımının Önemi

Kış aylarını sıcak geçirmek ve havası temiz bir yerde yaşamak istiyorsanız, sağlığınızı tehdit eden düşük hava kalitesine sahip bir alanda vakit geçirmek istemiyorsanız; klima bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Kışlık klima bakımı düzenli yapılmadığında üflenen hava kalitesi düşer, soluduğunuz hava sağlıksız olur. Bununla birlikte de hava giriş ve çıkış noktaları topla kaplı olduğundan klima verimli ısıtmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here