Ana sayfa Klima Bakımı Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha konforlu ve rahat bir hayat geçirmek adına üretilmiş olan teknolojik cihazlardan birisi de klimalardır. Ev, ofis, fabrika ya da farklı yapı alanlarında kullanılan klima cihazları, bulunduğu ortamın ısınmasını sağlamakla beraber aynı zamanda sıcak havalarda daha soğuk ortam elde etmek içinde kullanılabilmektedir. Farklı marka ve firmalar tarafından üretilen klimaların daha sorunsuz çalışabilmesi için, özellikleri ve boyutları fark etmeksizin düzenli olarak bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Periyodik bakımlarının yetkili servisler tarafından yapılması gereken klimaların bakımını evde kendi başınıza da yapabilirsiniz.

Klimaların periyodik bakımları ise şu şekilde yapılmaktadır:

  • Yetkili servis firmaları tarafından yapılacak olan klima periyodik bakımında ilk olarak cihazların iç kısımlarının kimyasal ilaç ile yıkanma işlemi gerçekleştirilir.
  • Klimaların iç ünitelerinde bulunan fan kanatlarının temizliği ve iç ünitedeki filtrenin temizliği yapılır.
  • Dış kısım üzerinde alçak basınç kontörlü ve yüksek basınç kontrolleri yapılır.
  • İç ünitelerin yanı sıra dış ünitede bulunan kondanser kısmının da kimyasal ilaçlar ile yıkanma işlemi yapılır.
  • Klimaların dış kısmında bulunan drenaj borusu adı verilen boruların temizliği de bakım sırasında yapılmaktadır.
  • Bunların dışında klimaların gaz ölçme işlemlerinin yapılması ve gerekli olduğu durumlarda gaz ilave ekleme işlemi yapılması gerekir.
  • Cihazların ön kapak kısımlarının altında bulunan hava filtreleri sökülür ve özel cihaz ile birlikte filtrede biriken tozların temizliği yapılır.

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ay sonu gelecek olan faturaların daha az olması ve cihazlardan daha fazla verim alınabilmesi için düzenli olarak yaptırılması gereken klima bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yetkili servisler tarafından yapılan periyodik bakımlar ile birlikte evde yapılacak olan hava filtre bakımları için dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

● Sökülen filtreyi 50 derecelik sıcak suda yıkamanız ve yıkamanın ardından güneş altında kurutulmamasına özen göstermeniz gerekir.

● Filtre yüzeyindeki toz ve lekeleri elektrik süpürgesi kullanarak temizleyebilirsiniz.

● Klima bakımına başlamadan önce ilk olarak cihazı kapatmanız ve elektrik akımının ortadan kalkmasından emin olmanız gerekir.

●Klima hava filtreleri asarak kurutmamalısınız.

Bakım ve temizlik işlemi sonrasında deneme amaçlı cihazın filtre takılmadan çalıştırılmamasına da dikkat etmeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here