Ana sayfa Klima Bakımı Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Klimaları hem yaz hem de kış aylarında kullanırız. Ancak kullandığınız klimalarda tam performans almak ve klimanın ömrünü uzatmak adına bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Klima bakımı düzenli şekilde yaptırılmadığında klima performansı düşer ve arıza çıkabilir. Buna ek olarak bakımı yapılmayan bir klima, düzenli bakımı yapılan klimalarla kıyaslandığında daha yüksek enerji harcar. Klimasının bakımı konusunda bilinçli olmayan kişiler bakımları aksatırlar. Bu yüzden de yeterli oranda ısınamazlar ya da cihazın yeteri kadar soğutmadığını görebilirler. Bunun tek sebebi ise klimanın düzenli olarak bakımı yapılmamasıdır. Özellikle de yıllarca yapılmayan bakımlar klima filtrelerinde toz ve kir sebebiyle tıkanmaya yol açar. Bu durum da klimanın çevreye sağlıksız bir hava vermesine yol açar. Bu durumda sağlığınız ciddi oranda tehdit altında olabilir. Sürekli çalışan klimalar zaman içinde yaptığı hava dolaşımı yüzünden fitre ve evaporatörlerinde kir ve bakteri oluşur. Bu yüzden kir ve bakteriler hoş olmayan kokulara yol açabilir. Bu yüzden klima bakımı düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır.

  • Bakımı Düzenli Olmayan Klimada Yüksek Fatura Ödersiniz

Hava dolaşımına bağlı olarak kirin klimanızın hava dolaşımını engellemesi ve oda sıcaklığını istenen değere getiremeyen klimanın daha fazla çalışması ömrünün kısalmasına yol açar. Kompresör ve fan motorları fazla çalışan klimalar yıpranır. Olması gerekenden fazla çalışan klima daha fazla elektrik tüketir. Bu durumda da elektrik faturanız artar. Klima üzerinde anti bakteriyel ve polen tutucu gibi özellikler varsa bu özellikler kir yüzünden zaman içinde görevini yapamaz hale gelir.

  • Zamanında Bakım Zararlı Bakterilerden Kurtarır

Klimanızın su boşaltım sisteminde zaman içinde kir yüzünden tıkanma olur. Bu tıkanmalar da klimanızın istenmeyen bölgelerinde su akmasına ya da su birikintisinin oluşmasına yol açar. Biriken su içinde zamanla zararlı bakteriler oluşur. Klimanın düzenli, sağlıklı, ekonomik ve verimli çalışması için ve çalışma sistemini korumak adına düzenli bakım yaptırmak şarttır.

Klima Bakım Zamanları

Klimaların bakımının ne zaman yapılması gerektiği çoğunlukla kullanım kılavuzlarında yazar. Bu yüzden klimanızı hangi aralıklarla yaptırmanız gerektiğini öğrenmek adına klimanızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.  Ancak genel olarak klima bakımı 6 ayda bir yapılması gerekir. Buna ek olarak klima bakımı için illaki arıza çıkmasını beklemek yanlıştır. Eğer kaliteli bir ürün kullanmanız durumunda cihazınız kısa sürede arıza vermez. Ancak klimanız arıza yapmasa da içinde kir, toz ve mikroplar birikir. 6 aylık periyotta yaptıracağınız bakım ile cihazınızın arıza yapmasına engel olabilir ve performansını arttırabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak profesyonel bir servisten aldığınız bakım hizmetinin yanında klimanızın filtre temizliği konusunda da hassas olmanız gerekir. Bunun için de birkaç hafta arayla klima filtresini çıkararak temizlemeniz gerekir. Dikkat ederek çıkardığınız filtreleri direkt olarak suya tutmanın dışında elektrik sayesinde tozları çekmeniz daha yerinde bir işlem olacaktır. Daha sonra da küvete soğuk su doldurarak filtrenizi ayrıntılı yıkayabilirsiniz. Ama filtre temizliği için sıcak su kullanmayın. Buna ek olarak herhangi bir kimyasal ürün kullanırsanız da cihazınız zarar görebilir. Eğer klimanızdan daha yüksek performans istiyorsanız profesyonel bir ekip tarafından kaliteli ve güvenilir bir hizmet almanız gerekiyor. Bir klimanın düzenli bakım periyotu şu şekilde olabilir:

  • Evlerde kullanılan klimaları yılda en az  2 kere bakıma girmelidir.
  • Ofislerde kullanılan klimaların kullanım sıklığı ve ortamdaki kirlilikle orantılı olarak yılda en az 2 en fazla 4  kere bakıma girmelidir.
  • Mağaza, imalathane ve sitem odası gibi sürekli çalışan klimalar yılda en az 4 kere bakıma girmelidir.
  • Profesyonel sistemlerde kullanılan klimalar ise her ay bakıma girmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here