Ana sayfa Klima Bakımı Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Klima iklimlendirme ihtiyacını temiz, güvenli ve verimli şekilde karşılar. İç ya da dış olarak iki üniteden meydana gelen bu elektronik cihazlar zamanla birtakım değişimler geçirir.  Bulunduğu ortamda duman, alerjen ve dıştan gelen tozlar yüzünden klima filtreleri tıkanabilir. Klima üniteleri arasında yer bağlantı noktalarında aşınma olabilir. Bakır boru izolasyonlarında zarar görme durumu olabilir, elektrik kablolarında yanma riski olabilir. Bu duruda klima verimi düşerek sizin güvenliğiniz tehlikeye düşebilir. Klima bakımı yapılmadığında karşılaşabileceğiniz birtakım sıkıntılar olabilir.

  • Klima Termostatı Bozulma Riski Vardır

Klima bakımı düzenli şekilde yapılmadığında klima termostatı zaman içinde arıza çıkarabilir. Termostat bozulursa klimayı istediğiniz zaman açamazsınız ya da kapatamazsınız. Klima kullanımı, doğası gereği ortaya çıkan kullanıcı konforu bu arıza yüzünden düşer.

  • Kondenser Tıkanması Ortaya Çıkabilir

Klimaların en önemli olan bölümlerinden biri kondester olarak bilinir. Bu bölüm klimanın soğutma işlevini yerine getirmesini sağlar. Klimanızın bakımını düzenli şekilde yapılmadığında kondenser tıkanabilir ve soğutma işlemi verimli şekilde olamaz. Klima bakımı sırasında kondenser detaylı şekilde incelenerek tıkanma durumu tespit edilirse aşırı sıcaklık artışı olduğunda kondenser yanma tehlikesi ortaya çıkabilir.

  • Klimanızda Su Akıtma Sorunu Görülebilir

Klimaların su akıtması en temel sorunları arasındadır. Oldukça farklı nedenlere göre klimalar su akıtabilir. Kondenser pompası kırılabilir, drenaj borusu tıkalı olabilir, contalarda gevşeme ortaya çıkabilir ya da tahliye hortumunda tıkanma olabilir. Sayılan bu durumların hepsi klima bakımı yapılmadığında ortaya çıkabilir ve su akıtmaya yol açarak klimadan alınan verimi azaltabilir.

  • Fanlarda Arıza Çıkabilir

Klimaların iç bölümünde yer alan fanlar sıcak ve soğuk havanın dengeli olarak üflenmesini sağlayacaktır. Fanlarda kirlenme olursa klimalar istenen ısıyı dağıtabilmek için gerekenden daha fazla enerji tüketir. Bu durumda da enerji faturalarında artış olur. Bakımı düzenli şekilde profesyonel bir ekip tarafından yapılmayan klimalarda elektrik tüketimi %40’a kadar artabilir. Buna ek olarak fan temizlenmediğinde ve klima bakımı daha uzun süre aksatıldığında daha ciddi ortaya çıkabilir.

  • Sağlık Sorunları Ortaya Çıkabilir

Düzenli şekilde klima bakımını yaptırmadığınızda klima filtrelerinde ortaya çıkan tıkanıklık yüzünden bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Klima ünitelerinin bakımı yapılmazsa dolaşımda görev yapan havanın kalitesi düşer. Bu durumda da klimanın sistemlerine toz ve pislikler girer. Bu da astım, alerji ve sinüzit gibi solunum sorunlarına yol açacak durumları tetikler. Ortamda alerjenlerin klima filtresine girmesi ve klima hava üfledikçe tekrar ortaya çıkması klimanın konforunu azaltır. Klima filtresinde bakteri, virüs ya da mantarların yerleşmesi yüzünden ortaya çıkabilecek sağlık sorunları daha ciddi olacaktır. Halk arasında klima hastalığı olarak bilinen Lejyoner hastalığı önce klimanın kullanıldığı ortama daha sonra da oradaki tüm yaşam alanına yayılır.

Klimanın bakımını düzenli olarak profesyonel ekiplere yaptırmanız gerekir. Düzenli olarak klima bakımı yaptırıyorsanız iklimlendirme veriminiz artar, klimanızın ömrü daha uzun olur ve klima yüzünden ortaya çıkabilecek sağlık sorunları en aza iner. Buna ek olarak klima bakımı sırasında daha sonraki zamanda sorun ortaya çıkaracak bölümler belirlenerek önceden önlem alınabilir. Klimanızı uzun süre güvenli bir şekilde ve yüksek verimlilikle kullanmak istiyorsanız profesyonel bir ekipten klima bakım hizmetini düzenli olarak almalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here