Ana sayfa Merak Edilenler Klima Soğutmada mı? Isıtmada mı çok elektrik yakar?

Klima Soğutmada mı? Isıtmada mı çok elektrik yakar?

Her mevsim hayatımızı kolaylaştıran temiz ve pratik bir kullanıma sahip olan klimalar elektrik faturası ödeme zamanlarında sıkıntı yaratabiliyor. Klima kullandığımızda her ne kadar o an düşünmesek de elektrikli cihazların ne kadar elektrik harcadığı ve ay sonunda elektrik faturasını nasıl etkileyeceği her zaman soru işaretidir. Bir klimanın harcayacağı elektriği etkileyecek çok sayıda faktör bulunur. mesela klimaların günde kaç saat çalıştığı, ısınmada mı yoksa soğutmada mı çalıştığı, haftada kaç gün kullanımda olduğu, iklimlendirme yapılan binaya ait yalıtım özellikleri, klimaların çalıştığı ortamdaki hava sirkülasyonu, klimada kullanılan teknoloji gibi birçok değişken ay sonunda evinize elektrik faturasına etki eder. Bazen klima kullanıcıları bilinçsiz bir şekilde klima kullandıkları için faturalar yüksek gelebilir. Özellikle Inverter klimaya sahipseniz elektrik harcamamak adına klimanızı belli aralıklarla açıp kapatırsanız daha fazla enerji harcarsınız. Klimalar genel manada soğutma sırasında ısıtmada olduğundan daha düşük verimle çalışır. Bunun için klimanın farklı durumları da göz önüne alınarak klimanın harcadığı enerji hesaplanabilir.

Klimanın Harcadığı Elektrik Nasıl Hesaplanır?

Klimaların harcadığı enerji miktarını belirlemek adına yapacağınız şey klimanızın 1 saatlik sürede ne kadar enerji harcadığını tespit etmek ve klimanın çalıştırıldığı saatlerde elektrik maliyetini tespit ederek iki verinin çarpımını yapmaktır. Klimanızın 1 saat içinde tükettiği enerji miktarı ve elektrik birim fiyatı çarpım işleminden sonra klimanın kaç saat çalıştırıldığını çarparsanız klimanızın 1 günlük çalışma maliyetini hesap edebilirsiniz.  Eğer klimanızın aylık olarak hep aynı saatlerde hep aynı süreyle çalıştırıyorsanız ve elektrik birim ücretlerinde bir değişim yoksa klima çalıştırmanın soğutmada ve ısıtmada aylık maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Kilowatt cinsinden 1 saatlik elektrik tüketimi x saatlik elektrik ücreti x klimanın gün içinde kaç saat kullanıldığı işleminin sonucunda ise size günlük maliyet gelir. Bir aylık sürede ise kaç gün kullandığınızı düşünerek o gün sayısıyla çarparak klimanın aylık maliyetini bulabilirsiniz.

Ancak Inverter klima elektrik tüketimi hesaplama şekli biraz daha farklılık gösterir. Bu klimalar normal klimalara göre enerji tüketim eğrilerinin farklıdır ve uzun süre çalıştıkça enerji tüketimini en aza indirir. Bu yüzden Inverter klimaların harcadığı elektrik miktarını bulmak biraz zor olur. Bunun sebebi de birçok değişkenin aynı anda işin içine girmesidir. Inverter klimaların enerji tüketimi uzun saat dilimlerinde, normal klimaların tüketeceği enerjiden daha az olacaktır.

Klimalarda Enerji Sınıfları Nedir?

Klimaların kapasitesi teknik olarak BTU/h değerine göre sınıflanır. Elektrik enerjisi miktarı ise verimlerine bağlı değişir. Günümüzde artık klimaların soğutma enerjisinin yanında ısıtma performansı da dikkate alınır. Hatta kullanılacağı iklim bölgesi de değişkenler arasındadır. Klimalar C, B, A, A+, A++, A+++ gibi sınıflara ayrılır.  Ancak İstanbul için A sınıfı olan bir klima Adana için A sınıfı olmayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here