Ana sayfa Klima Bakımı Klima Temizleme Suyu Nasıl Yapılır?

Klima Temizleme Suyu Nasıl Yapılır?

Klima temizleme suyu hijyen ve dezenfeksiyon sağlar. Kullandığınızda zaman içinde klimada ortaya çıkan pislikleri, mantarları ve bakterileri temizler. İstenmeyen kötü kokuların oluşmasına engel olur. Isıtma ve soğutma sistemlerini daha verimli kullanmanızı sağlar. Klima temizleme suyu bazı kimyasallar karıştırılarak yapılır. Bu kimyasallara bol su ekleyerek klima temizleme suyunu kullanabilirsiniz.

Klima temizleme sularını yapmak son derece basittir. Bir fıs fısa klima temizleyici ile birlikte su karıştırarak koymanız yeterlidir. Daha sonra klimanızın sigortasını kapatarak tam olarak elektriği kesince kapağı açmanız gerekiyor. Karşınıza gelen manzara zaten klima suyunun gerekliliğini size gösterecektir.

Klima Peteklerinin Kirlenmesi

Klimalarınız odada yer alan havayı içine çeker. Bu sırada da odada yer alan tüm toz, kir, yağ ve buna benzer parçalar klimanın petekleri ve iç bölümüne gider. İlk zamanlarda bu parçacıkları sorun yaratmazken zaman içinde birikme ortaya çıkıyor ve kire ek olarak tortu tabakaları ortaya çıkıyor. Durum böyle olunca da klimanız hava sirkülasyonu yapmak için daha fazla çalışmak durumunda kalıyor. Bu durumda da klimanız daha fazla enerji harcıyor. Tortulaşma arttıkça da klimanın performansı daha fazla düşüyor ve sonunda klima çalışamaz hale geliyor. Bu işlemi klima çalışamaz duruma gelmeden yapmanız gerekiyor. Zamanla odanızın serinlemesi için size yetecek derecede performans göstermeyebilir. Buna ek olarak odaya verilen havada kötü bir koku duyabilirsiniz. Küfe benzeyen  ve odada rutubet varmış hissi veren bu kokunun sebebi klimanızda oluşan tabakalarda bulunan mikroorganizmalar ve bakterilerdir. Bu durum da alerji olabilir ya da farklı hastalıklara yakalanabilirsiniz. İşte tam da burada devreye klimada temizleme suyu kullanmak giriyor.

Klima Temizleme Suyu Kullanımı

Klimalarda temizleme suyunu kullanırken; polen filtresi bulunan klimalarda polen filtresi çıkarılarak kullanılmalıdır. Genelde polen filtresinin arka bölümünde klima evaporatör bulunur. Klima temizleme suyunu kullanırken sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz:

  • Araçta, evinizde ya da ofisinizde klimalarda havalandırma ızgaralarına klima temizleme suyunun hortumunu uzatın.
  • Klima temizleme suyunu sıkın ve hortumu yavaş şekilde geri çıkarın.
  • Havalandırma ızgara kapaklarının bu sırada kapalı olmasına dikkat edin.
  • Klimayı soğuk konumdan en yüksek fan devrine getirerek ortalama 5 dakika çalıştırın.
  • Daha sonra aynı işlemi sırasıyla sıcak konumdayken uygulayın.
  • En son aşamada yeniden soğutma konumuna alarak ızgara ağızlarını açarak araç, ev ya da ofis camlarını açarak çalıştırın.

Klima Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Klima temizliğinin neden yapılması gerektiği aslında çok basit bir mantıkta işler. Klimanızı temizlediğinizde enerji tasarrufu sağlarsınız ve buna ek olarak sağlığınızı olumsuz etkileyen ve kötü bir kokuya maruz kalmanıza yol açan mikroorganizma ve bakterileri ortadan kaldırırsınız. Böylece bütçenize dost olacak bir işlem yapmanın yanında sağlığınızı da koruma altına almış olursunuz. Klima temizliği aslında profesyonel olarak yapılması gereken bir işlemdir. Evde kendiniz yapıyorsanız da mutlaka klima temizleme suyu kullanmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here