Ana sayfa Klima Bakımı Klima Yazlık Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Yazlık Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında sıcaklardan bunalmayı ve serin bir yaz geçirmeyi sağlayan yardımcı elemanlar klimalardır. Ancak klimaların bu etkiyi doğru şekilde sağlaması için yazlık bakımlarının doğru yapılması ve kullanırken bazı durumlara dikkat etmek gerekir.

Yaz Bakımında Hava Filtresi

Klima bakımı yaptırmak klimada yer alan bakteriler yüzünden ortaya çıkan kötü kokuları önlemek, enerji tasarrufu sağlamak gerekiyor. Bu durum sağlık açısından da önem taşıyor. Yaz aylarında klima hava filtreleri 15 günde bir temizlenmelidir.  Bu durum klimayı verimli çalıştırır. Klima panelinin hemen altında yer alan hava filtresi elle çıkarıp temizlenebilir ve yerine takılabilir. Elektrik süpürgesi yardımıyla bu temizliği yapabilir ve küvette soğuk su yardımıyla da bu filtre temizliği yapılabilir. Temizlik sırasında su dışında bir kimyasal madde yaz temizliği için önerilmez. Klima kurutunca filtre geri yerleştirilir.

Yaz Bakımında Yetkili Servis

Klima temizliğinde önemli nokta iç temizliktir. Klimanın iç temizliği bir kere yaz bir kere de kış ayında yapılmalıdır. Burada özel kimyasallarla yapılan iç yüzey temizliği vardır. Kimyasal ilaçlar sayesinde yapılan iç ünite temizliği fan kanatlarının temizliği ve iç ünite filtrelerinin bakımını yapılması gibi süreçlerdir. Bu temizlik sırasında gaz ölçümleri de yapılır ve eksik gaz varsa yaz ayları için eklenir. Dış ünite bakımı ve basınç kontrolleri de yapılan klima ek olarak elektrik tesisatı kontrolü ve voltaj kontrolünden de geçecektir. Ses ve estetik görüntüsünün de kontrolü yapılan klima kullanıma hazır hale gelir.

Yaz temizliği yapılan klimanın çalışma performansı daha fazla artış gösterir. Buna ek olarak da enerji tüketimi anlaşılabilir oranda azalır. Klimanızın yaz bakımı sonrası %40’a varan enerji tasarrufu ortaya çıkarabilir ve bakteri gibi hastalığa yol açacak etmenlerin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca yazın serinliğinin keyfini sürersiniz.

Yaz Klima Bakımının Önemi

Bakımı yapılmayan klimalar çok sayıda enfeksiyona ve solunum yolu rahatsızlığına davetiyedir. Bu yüzden serin ortamlarda ortamın havasını dönüştürmeye yönelik çalışan klimalar, ortamda yer alan her bir kir, tüy ya da bakteriyi içine alır. Zaman içinde biriken maddeler ise cihazda kötü kokulardan kaynaklı birçok arıza ortaya çıkmasına yol açar. Bu yüzden klimanın yazlık bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Yazın serin bir mevsim yaşamak isteyen klima kullanıcıları kesinlikle haftalık yapması gereken filtre temizliğini yapmalı ve daha sonra 6 aylık bakımlardan olan yaz bakımını yetkili bir servise yaptırmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here