Ana sayfa Merak Edilenler Klimada Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Klimada Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Artık ısınmak odun, kömür, fuel oil soba, kalorifer kazanları yerine az enerji tüketimi olan ve diğer ısınma yöntemlerinden daha temiz şekilde kullanılırken kullanım kolaylığı da olan klimalar yoğun olarak tercih edilir. Bu yüzden klimaların bu denli avantaja sahip olması çok sayıda klima üreticisinin ilgisini çeker ve her bütçeye uyan farklı özellikleri bulunan klimalar üretilerek kullanıcılara sunulur. Bu denli çok sayıda ve özelliğe sahip klima varken, alacağınız klimada nelere dikkat etmeniz gerektiği önemlidir.

  • Doğru Özellik Kontrolü

Birçok klima markası arasında öneri yapmaktansa alacağınız klimanın hangi özellikleri barındırdığına bakarak sizin ihtiyacınızı karşılayacak bir klima alabilirsiniz.

  • Enerji Verimliliği

Enerji verimliliği klimada oldukça önemlidir. Bu yüzden en az elektrik tüketen A ++ teknolojisi olan, EER değeri en yüksek olan klima markası ve modeli seçilmelidir. EER değer soğutma modunda elektrik tasarrufu ve verim değeri olarak bilinir. Bu değer ne kadar yüksek olursa klimanın enerji tüketimi o denli az olacaktır.

  • COP Değeri

COP değerinin ısıtmada enerji tasarrufu en fazla olur. Bu yüzden COP değeri yüksek olan klima markası ve modeli satın alınmalıdır. COP değeri ısıtmada enerji tasarrufu değeridir ve bu değer yüksek oldukça enerji tasarrufu sağlanır.

  • Doğru Alan ve Yeterli Kapasite

Klima alınacağı zaman koyulacağı alan doğru şekilde hesaplanmalıdır. Bu alana en uygun kapasiteye sahip klimalar alınmalıdır. Böylece klima en verimli şekilde kullanılabilir.

  • Klima Verimliliği

Klimanın verimliliği ve enerji tasarrufu ön planda olduğu için dur-kalk özelliği olan  Inverter klimalar daha doğru tercih olabilir.

  • Heat Pum

Klimalarda  dış ortam sıcaklığına göre ısıtma ve soğutma yapma özelliği önemlidir. Heat pump olan bu özelliğin bulunduğu markalar daha etkili bir kullanım sağlayacaktır.

  • Çalışırken Çıkardığı Ses

Almayı düşündüğünüz klimanın en üst seviyede çalışma sırasında çıkardığı ses desibel yükseliği en düşük olan marka ve model seçilebilir. Böylece uyurken ve bebekleriniz uyku halindeyken sesten bir rahatsızlık ortaya çıkmaz.

  • İç Filtrelerin Kendini Temizlemesi

Bazı klimalarda iç filtreler kendini temizleyebilir. Bu filtre özelliği olan klimalarda plasma özelliği sayesinde de kötü koku oluşumu ortadan kalkar.

  • Hafıza Özelliği

Elektrik kesintileri sıklıkla başınıza gelebilir. Bu yüzden hafıza özelliği yer alan klimaları tercih edebilirsiniz. Uyku anında elektrikler kesilerek geri geldiğinde klima hafızasında yer alan modda çalışmaya devam edecektir.

  • Satış Sonrası Servis Hizmeti Kalitesi

Klimayı satına aldıktan sonra alacağınız servis hizmeti oldukça önemlidir. Bu yüzden alacağınız klima markasının servis ağı geniş olmalıdır. Bir arıza söz konusu olduğunda arıza kaydından sonra 24 saat içinde müdahale etme şansı bulunmalıdır. Bu özelliklere sahip marka ve model seçmek daha yararlı olur. Özellikle de yaz aylarında aşırı sıcak havalarda arıza yapan klimalar için servislerin gelmesi en az 2 hafta olabilir. Bu yüzden de alacağınız klima markasının servis hizmeti kaliteli olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here