Ana sayfa Merak Edilenler Klimada Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Klimada Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Günümüzde lüks olmanın yanında artık hayatın vazgeçilmezi ve gerekliliği haline gelen klimalarda insanlar eksik bilgi ve uygulamalar ile hatalı klima seçimi yaparak düşük performansla birlikte yüksek faturalarla yüzleşebiliyor. Mekana uygun olarak seçilen, doğru yere montaj edilmiş, düzenli olarak bakımı yapılan, enerji verimliliği yüksek olan klimalar hem yaz hem de kış mevsiminde rahat ve konforlu bir ortam sağlar ve yaşam kalitesini arttırır. Klima seçimi ciddi bir iştir. Doğru seçim ve kullanım önemlidir. Klimanın soğutma ve ısıtma ihtiyacına uygun olması, enerji tasarruflu ve düşük ses seviyesinde olması, mekana uygun kapasite belirlenerek montajın uzmanlarca yapılması ve sağlıklı ortamlar için doğru filtre kullanımı önemlidir.

  • Geceleri Klima Ayarı Düşürülmelidir

Genel olarak uyuduktan sonra klimanın soğuk etkisi kolay hissedilmez. Eğer gece uyumadan önce klimanın ayarlarını düşürürseniz büyük bir tasarruf sağlarsınız. Ayrıca klimanızın zaman ayarlı uyku modu varsa, yatağa girmeden klimanın kapanma zamanının belirler ve enerji tasarrufu sağlarsınız.

  • Kapıları ve Pencereleri Kapatmalısınız

Klima kullanımı sırasında kullanıcıların en çok yaptığı hatalar arasında klima çalışırken kapı ve pencereleri açık bırakmaktır. Eğer açık pencere bulunuyorsa, tam soğuma sağlanmışken bu sefer tekrar ısınmaya geçer. Isınan ortam ı yeniden soğutmak için klimayı tekrar açmak gerekir. Bu durum da yüksek enerji tüketimine yol açar. Klima kullanırken kapı ve pencereler kapalı olursa enerji tasarrufu sağlanabilir.

  • Havalandırma Kapalı Olmalıdır

Klima kullandığınız ortamda havalandırma sistemi bulunuyorsa ve klima kullanırken eş zamanlı olarak bu sistemi de kullanıyorsanız klima yüksek enerji harcar. Bunun sebebi ise ortamın soğuğunun havalandırmadan çıkmasıdır. Klimanın enerji tasarrufu için havalandırmanın kapalı olmalıdır.

  • Klima Servisini İyi Seçin

Klimanızdan enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız klima servisi ve klimanın düzenli bakımı şarttır. Bu yüzden kesinlikle yılda en az iki kere klima servisi çağrılarak klima bakımı yapılmalıdır. Bu sayede ise klimanızın filtresine yapışan polenler temizlenir. Filtreler açılınca da klima yorulmadan daha verimli çalışır. Bu da daha az enerji tüketmesini sağlar.

  • Ortamda Boşluklar Giderilmelidir

Klimanızın çalıştığı ortamda bazı boşluklar bulunursa ortama ait ısı bu boşluklardan kaçar. Tavan arası gibi büyük boşlukların olduğu yerler iyi yalıtılarak ortamda bulunan boş ya da delik bölümler kapatılmalıdır. Böylece klima enerji tasarrufu edecektir.

  • Güneş Işığı Kapatılmalıdır

Klimanın çalıştığı orta güney cephedeyse ya da fazla güneş alan bir yerse klima çok yüksek oranda enerji tüketecektir. Bunun sebebi ise ortamı soğutmaya çalışırken güneşin de ısıtma işlevini göstermesidir. Özellikle de gündüz saatlerinde klimadan enerji tasarruf yağmak adına güneş gören bölümler perdeyle kapatılmalıdır.

Yani klimadan enerji tasarrufu yapmak adına bu noktalara dikkat etmek gerekir. Tüm bunlar uygulandığında klima daha performansla çalışır ve daha az enerji tüketir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here