Ana sayfa Merak Edilenler Klimada Enerji Tasarrufu Sağlama Yolları

Klimada Enerji Tasarrufu Sağlama Yolları

Klimalar gerek yaz aylarında gerek de kış aylarında kullanılan iklimlendirme elemanlarıdır. Klimaları evimizde, iş yerimizde ve toplu alanlarda yoğun olarak kullanırız. Klimalar elektrikli aletler olduğu için elektrik faturasında önemli yer tutarlar. Kullanım sıklığınıza ve klimanızın bazı kriterlerine göre klimaların harcayacağı enerji miktarı değişiklik gösterir. Bu yüzden klimadan enerji tasarruf sağlayacak uygulamalar geliştirirseniz daha az tüketim sağlayabilir ve daha düşük elektrik faturası ödeyebilirsiniz.

Klima Bakımı ile Enerji Tasarrufu

Klimalar kullandığınız sıklığa göre içindeki yer alan filtrelerde bakteri, toz ve kir biriktirir. Bu yüzden klimalarınızı belli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Klimanızı belli aralıklarla temizlerseniz içeride biriken toz miktarını da azaltmış olursunuz. Böylece klimanız odayı istediğiniz sıcaklığa getirmek için daha az enerji harcar ve böylece klimadan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ayrıca klimaların yılda en az iki kere profesyonel bir ekip tarafından bakımı yapılmalıdır. Bu sebeple de klimanızı servis çağırarak kışlık ve yazlık bakım olmak üzere iki kere kontrol ettirmelisiniz. Klimalar bakımları sırasında gerekli temizlik işlemleri yapılır ve işlevini yitiren bir parça varsa bu parça da tamir edilir. Böylece klimaların harcayacağı enerji miktarı en aza inmiş olur.

Oda Düzeni ile Enerji Tasarrufu

Klima kullandığınız yaşam alanının düzeni harcanan enerji miktarı için oldukça önemli bir kıstastır. Çünkü enerji harcama durumu odada olan koşullara göre değişir. Mesela odada klima çalışırken kapı ya da pencereler açıksa klima odayı istenen sıcaklığa getirmek için daha yüksek enerji harcayacaktır. Bu yüzden odadaki kapı ve pencereler klima çalışırken açık tutulmamalıdır. Ayrıca klimanın kullanıldığı yerdeki havalandırma sistemi de havanın çıkacağı bir bölgedir. Bu yüzden klima havalandırma sistemiyle aynı anda çalışırsa odayı soğukluğa getirmek için klimanın çok daha yoğun şekilde çalışması gerekir. Bu yüzden havalandırma sistemi klima dışında açılmalıdır.

Klimanın çalıştığı alanda tavan arası gibi boşluk alanlar fazlaysa klima odayı istediğiniz sıcaklığa getirmek için daha yoğun çalışır. Bu yüzden bu boşlukları kapatmalı ve gerekli yalıtım ortamlarını sağlamalısınız. Ayrıca yaz aylarında odayı soğutmak isterken camdan giren güneş içerisinin ısınmasına yol açar. Durum böyle olunca da klima daha yoğun enerji harcayarak odayı istediğiniz sıcaklığa getirir. Odanıza perdeler yardımıyla güneşin girmesini engellerseniz enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Doğru Klima ve Doğru Montaj ile Enerji Tasarrufu

Klimalar kullanılacağı yere göre farklı tiplerde üretilir. Öncelikle klima takılacak yerde bir keşif yapılarak oradan en verimli olacak klima türü takılırsa en verimli şekilde kullanılabilir. Doğru klima iklimlendirme yapacağı ortamda en az enerjiyi harcayarak görevini yerine getirir. Bunun yanında doğru klima türünü belirledikten sonra da klimayı doğru yere takmak önemlidir. Klimayı en doğru yere takarsanız en az enerji ile en yüksek verimi alabilirsiniz. Böylece enerji tasarrufu için daha ilk etapta önlem almış olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here