Ana sayfa Merak Edilenler Pahalı ve Ucuz Klima Arasındaki Farklar

Pahalı ve Ucuz Klima Arasındaki Farklar

Klimalar hem yaz hem de kış aylarında kullandığımız ısınma elemanlarıdır. Bu yüzden ihtiyacımıza göre klima alırken pahalı ile ucuz klima arasındaki farkları merak ederiz. Pahalı klima ile ucuz klimaların kapasiteleri farklı olur ve bunun yanında enerji sınıfları da farklı olur.

  • Enerji Tüketimi

Pahalı klimalar enerji tüketimi bakımından daha uygundur. Ucuz klimalar ise genel olarak daha fazla yakıt tüketimi yapar.  Pahalı ve ucuz klimalardan alınan verim genel olarak aynı olabilir. Ancak iki klimanın yakıt tüketimi farklı olur. Yakıt tüketimi almak istiyorsanız her zaman pahalı klimayı tercih etmelisiniz. Fiyatı daha yüksek bir klima genel olarak daha ucuz bir elektrik faturası ödemenizi sağlar.

Bir klimanın yakıt tüketimi daha az olduğunda genel olarak daha pahalı olur. Daha fazla yakıt tüketimi yapan bir klima ise genel olarak daha ucuza satın alınabilir. İlk etapta daha  uygun olan ve düşük kapasiteli klimayı tercih etmek yerine yüksek kapasitesi olan ve düşük enerji tüketimi olan klimayı tercih etmeniz ileride daha yararlı olur. Bu klimanın daha pahalı olacağını unutmayınız.

  • Enerji Sınıfları

Klimalar arasında enerji sınıfları önemli bir durumdur. Pahalı ya da ucuz bir klima almayı düşündüğünüzde kesinlikle enerji sınıfını düşünerek almalısınız. Bunu yapmazsanız daha fazla yakıt tüketimi olarak faturanızın daha yüksek olmasına yol açabilirsiniz.  Bu yüzden de yüksek faturalarla karşılaşırsınız. Enerji sınıfı farklı olan klimaların çalışma kapasitesi de farklı olacaktır. Mesela A sınıfı bir klimanın kendi içinde de enerji sınıfları vardır. Bu enerjisi A+, A++ ve A+++ olarak sürecektir. A sınıfı bir klima tercih edecekseniz A+++ almanız daha doğru olacaktır. Bu daha az yakıt tüketimi ve daha yüksek performans demektir. Ancak bu klimanın daha pahalı olacağını unutmayın.

  • Teknik Özellikler

Pahalı klima ile ucuz klima arasında belli özellik farkları da bulunur. Pahalı klimada yüksek teknik özellikler vardır. Bu teknik özellikler ise klimanın daha verimli kullanılmasına yol açar. Mesela bir klimada hafızaya kaydetme özelliği olabilir.  Böylece elektrikler gitse bile klima yeniden açıldığında aynı programda çalışmaya devam eder. Bu durumda da uyku halinde aynen çalışmaya devam eder. Ancak bu özelliğin olduğu klimalar daha pahalı olacaktır.

Klimalarda filtre temizleme özelliği olabilir. Filtre temizleme özelliği klima içinde biriken toz, bakteri ve kir gibi maddelerin temizlenmesini sağlar. Bu özellik olduğunda ise klima tam kapasite sürekli çalışır. Böylece klima her zaman ilk günkü gibi çalışır. Ayrıca bu maddelerin birikmesine bağlı olarak oluşacak kötü kokunun da önüne geçilmiş olur. Klimanızda teknik özellikler arttıkça klimanızdan alacağınız verim daha fazla olur.  Ancak bu klimalar daha pahalı olur. Ancak teknik özellikleri olan klimadan uzun vadede daha fazla verim alırsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here