Ana sayfa Klima Bakımı VRF Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

VRF Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

VRF sistem bakımı temizleyici kimyasal ilaçlar yardımıyla yapılır. Bu kimyasallar cihazın rahatça çalışmasını ve Serpantin arasında biriken toz ve diğer maddelerin buradan ayrılmasını sağlar. Bunun yanında bakteri ve mikropları yok etmeye de yardımcı olur. Yapılacak şey, aynı işlemin dış ünite üzerinde de uygulamasıdır. Anti bakteriyel yüzey temizleyici kullanırsanız teknik servis formuna kesinlikle yazmanız gerekir. VRF sistem bakımı sırasında laboratuvar onaylı anti bakteriyel dezenfektan kullanılması gerekir.

VRF Sistem Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Sıcak havalarda daha konforlu olması ve verimli çalışması için kullanılan klimalar sağlık bakımından da ciddi riskler ortaya çıkarır. Bu yüzden klimada bakteriler nem ve ısı ile birlikte çoğalır ve Lejyoner hastalığına yakalanmanıza yol açar. VRF sistem bakımı sağlık problemlerinden korunmak için yapılmalıdır. İyi temizlik işlemi uygulanmayan klimalarda küf ve mantar ürer. Bunlar da alerjik hastalıklara yol açar. Bunun önüne geçmek adına VRF klima bakımı konutlarda yılda 2 kere yapılmalıdır. İş yeri, otel, hastane gibi halka açık yerlerde de ayda 1 kere bakım yapılmalıdır.

VRF Klima Nedir?

VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi adıyla anılır. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemi olarak bilinir. VRF sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyacına göre soğutkan akışını denetler. Bu sistem bina dışında yer alan dış ünite ve bina içinde yer alan yaşam alanlarını soğutmak ya da ısıtmak için kullanılan iç üniteden oluşur. Bu sistemi diğer klimalardan ayıran temel özellik değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile çalışarak kullanıcı konforunu üst seviyeye taşımasıdır. Çevreye yüksek özen ve saygı gösteren bu sistem, enerji tasarrufu odaklıdır ve gelişmiş uygulama esnekliği bulunur. çok katlı bir plaza, tek katlı bir villa gibi yeni yapılan ya da mevcut yapılarda tam bağımsız kontrol şansı sağlar.

VRF klima sistemleri gelişmiş kontrol ve akış denetim ünitelerine sahiptir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru zaman ihtiyaç duyan yaşam alanına sevk edilerek ısıtma ve soğutma işleminde kullanılır. Bu klima sistemleri normal split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak farklı HP kalitesi aralığında bir dış ünite ve birden fazla üniteye bağlanabilir.

 VRF Sistemi Çalışma Mantığı

VRF klima sistemleri çalışma mantığı temel olarak dış ortama yerleştirilen bir dış ünite grubu, buna bağlı olan çok sayıda iç ünite, hassas kontrol sistemi olan otomasyon sistemi, bakır boru hattı ile sistemde dolaşan soğutucu gazdan meydana gelir. Merkezi klima sistemi adı da verilen VRF klima sistemi dış üniteden çıkan gaz ve sıvı sayesinde sistemi dolaşır ve yeniden dış üniteye geri döner. Bu yüzden daha kaliteli bir iklimlendirme işlemi ortaya koyarlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here